En helstøbt glasfiberløsning

Case Stories

Glasfibertank med specielt pumpeudstyr
En 50 m³ tank i glasfiberarmeret polyester leveret af Tunetanken A/S gør, at kvægbruger Hendrik Jan van der Veen nu kan fodre med flydende restprodukt fra bioethanolproduktion og hermed halvere udgiften til indkøbt protein.

Læs mere her


Fodersystemer med fokus på æstetik og funktionalitet
Hos Jakob Kjær skal et helt nyt produktionsanlæg danne basis for et skifte fra fritids- til heltidslandmand, og der er lagt vægt på facade og indhold

Læs mere her


Full-Flow tømning af fodersiloer
I en moderne husdyrproduktion er det absolut nødvendigt, at man hele tiden kan regne med at få frisk og sundt foder ud fra sit siloanlæg. Og selvom man skulle tro, at en silo er en silo, så ligger der hele tiden muligheder for produktudvikling gemt i netop den måde, som en silo tømmes på og den indflydelse, tømningen har på det tilbageblivende foder i siloen.

Læs mere her


Fodring med flydende restprodukter optimerer markplanen
Overgang til fodring med flydende fodermidler i form af restprodukter giver plads til salgsprodukter fra marken hos landmand Jørn Willumsen i Sunds.

Læs mere her

TUNETANKEN A/S • St. Andst • DK- 6600 Vejen • Tlf. +45 7697 3000 • Fax +45 7558 8537 • salg@tunetanken.dk